Svetlo, umenie a originalita...

Priniesť do mesta kúsok prírody...

Zabalený do urbánnej formy...

Cítiť sa dobre a príjemne...

Uľaviť stresu a oddýchnuť si.

FB page

Mala som víziu... Predstavu o večeri, kedy budem sedieť uprostred mesta, pozerať sa na svetielka lámp a budov v dialke. Obklopená svietiacimi kvetmi. V tichej oáze pokoja.

A tak sa stalo LEKNO. Pár dní strávených prototypmi. Učením sa práci s plexisklom. A je tu. Malo byť predovšetkým do záhrad, ale ukázalo sa, že jeho svetlo vie nádherne žiariť aj uprostred domova. 

Bez káblov, jednoduché, krásne.


Zasvieť si krásou je súčasťou projektu LEKNO, ktorý v sebe spája jedinečné kúsky lámp, technológiu LEDiek, rôznofarebného svietenia a kreatívny prístup zo sveta umenia. Výsledkom sú unikátne kúsky svietidiel, ktoré začínajú vďaka laseru a končia ručným dopracovávaním každého jedného svietidla. Vďaka tomu každé jedno zariadenie vyzerá inak a originálne - nepotrebuje ani káble a môže podľa požiadaviek majiteľa meniť svoju farbu.


Zasvieť si krásou - vernisáž Bratislava

22. 4. 2015 o 18:00 (FB event)
Galéria Dunaj v Bratislave (KC Dunaj, 4. poschodie obchodného domu Dunaj)
DJ Skank

Inštalácia spájajúca svety technológií a umenia. Uvidíte virtuálne jazero plné žiariacich lekien, ktoré môžu podľa želaní návštevníkov meniť svoju farbu a ktoré dokážu vytvárať unikáte obrazce.

Takýmito vetami možno opísať projekt, ktorý chystá LEKNO v spolupráci s Galériou Dunaj. V stredu dňa 22. apríla v Galérii Dunaj uvidíte nielen originálnu jednodňovú inštaláciu Zasvieť si krásou, ale stretnete sa s príjemnými ľuďmi, ktorým nie je cudzia kombinácia umenia a technológii.
Len v jediný večer sa môžete poprechádzať vizuálnym jazerom plným žiariacich lekien a vďaka technológiám meniť ich podobu či odkázať čosi svojim blízkym. Môžete určiť farbu jednotlivých kúskov, môžete si niečo zaželať, môžete si oddýchnuť, uvoľniť sa alebo len počúvať dobrú hudbu
Inštalácia totiž prináša do uponáhľaného mesta kúsok prírody - aj keď zamaskovanú za aktuálne vizuálne technológie. Chceme totiž, aby ste sa na chvíľu zastavili, potešili sa a cítili sa pri všetkom tom okolitom strese dobre. Aby ste sa mohli porozprávať s priateľmi.
To je LEKNO, troška krásy a príjemných pocitov do ubehaného urbánneho sveta.

Bolo to magické! Ani neviem ako lepšie to opísať. Ako som sa toho bála, tak akcia dopadla skvelo. Ľudia posedávajúci medzi leknami, skvelá hudba. Presne takto som si to vysnila. Ďakujem všetkým, ktorí mi pomohli túto víziu splniť.
— Laila

Ivana Laila Drobná (autor) profesionálne pomáha mladým a nádejným start-upom a vo voľnom čase si odskakuje do sveta umenia – naposledy projektom Omaľovánka. V minulosti pracovala v televíznom priemysle, organizovala viacero veľkých festivalov i menších hudobných akcií a viedla lifestylový magazín Inspire.

Pavol Rusnák (elektronické zapojenie počas výstavy) vyštudoval Matematicko-fyzikálnu fakultu Univerzity Karlovej. Stál pri zrode všetkých súčasných československých hackerspaceov a momentálne sa buduje platformu CTJB, ktorá by tieto komunity vzájomne užšie prepojila. Podieľa sa tiež na chode umeleckého štúdia pebe/lab, ktoré sa špecializuje na technologické koncepty nových médií a experimentálny dizajn.

 

Foto: Martin Haburaj